Podróże MM

środa, 12 lutego 2014

Zaanse Schans - skansen wiatraków

Podczas mojego niespełna dwutygodniowego pobytu w Holandii, oprócz wybrzeża Morza Północnego i Amsterdamu udało mi się zagościć w Zaanse Schans. Kraj Niderlandów słynie z wiatraków, więc grzechem byłoby tam nie wstąpić...

Zaanse Schans, Holandia

 • Jak dotrzeć do Zaanse Schans?
Kliknij, by zobaczyć mapę: >> LINK <<

- Samochodem z Amsterdamu (20 km) należy dostać się na autostradę A10, która okrąża stolicę, a następnie skręcić w lewo w A8 na zjeździe Zaanstad, w kierunku Purmerend/Leeuwarden. Na najbliższym skrzyżowaniu należy skręcić w prawo na autostradę A7 i jechać nią aż do momentu ukazania się widocznego zjazdu na Zaanse Schans. Droga N515 (Leeghwaterweg) doprowadzi Was do skansenu.

Pociągiem - podróż trwa około 20 min. Należy wsiąść na dworcu w Amsterdamie w pociąg jadący do Alkmaar, a następnie po zalewie kilku stacjach wysiąść w Koog-Zaandijk. Krótki 15-minutowy spacer i jesteście w skansenie. Droga powinna być wyraźnie oznakowana.

Autobusem - z dworca w Amsterdamie do Zaanse Schans jedzie bezpośrednio autobus linii 391.


Zaanse Schans to skansen wiatraków, będących jednym z symboli Holandii. Szczyci się on wyjątkową kolekcją zabytkowych domów i młynów, które przyciągają każdego roku niespełna milion turystów, stanowiąc tym samym jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Królestwie Niderlandów. 
Wiatraki pochodzą z XVII wieku. Ich liczba wynosiła nawet tysiąc młynów, lecz zostały one szybko wyparte przez postęp technologiczny (m.in. maszyna parowa). Dziś ostało się zaledwie kilkanaście oryginalnych, siedemnastowiecznych wiatraków, które można podziwiać za cenę biletu wstępu. Oto i one:
 • De Huisman ("Gospodarz") 
 • De Gekroonde Poelenburg ("Ukoronowany Poelenburg") 
 • De Kat ("Kot") 
 • Het Jonge Schaap ("Młoda owca") 
 • De Os ("Wół") 
 • De Zoeker ("Poszukiwacz")
 • Het Klaverblad ("Listek koniczyny")
 • De Bonte Hen ("Kolorowa Kura") 

De Huisman / źródło: www.dezaanseschans.nl

De Huisman, "Gospodarz", pochodzi z roku 1786. Służył do mielenia gorczycy na musztardę. Zwiedzanie od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10:00-17:00. Wstęp wolny.

De Gekroonde Poelenburg / źródło: www.dezaanseschans.nl

De Gekroonde Poelenburg - "Ukoronowany Poelenburg" - to wybudowany w 1869 roku wiatrak tartarczny. Zwiedzanie co drugą sobotę miesiąca od 10:00 - 17:00. Wstęp: dorośli 3,50 €, dzieci 6-12 lat 2 €. 

De Kat / źrodło: www.dezaanseschans.nl

De Kat, "Kot", mielił pigmenty na farby. Zwiedzanie: od kwietnia do października (wtorek-niedziela) od 9:30 do 16:30. W lipcu i sierpniu wstęp od poniedziałku do niedzieli, od listopada do marca w weekendy od 9:30 do 16:30. Wstęp: dorośli - 3,50 € / dzieci 6-12 lat - 2 €.

Het Jonge Schaal / źródło: www.dezaanseschans.nl

Het Jonge Schaal, "Młoda owca" to wiatrak tartarczny. Zwiedzanie możliwe od poniedziałku do piątku w godzinach 9:30-16:30. Wstęp: dorośli 3,50 € / dzieci 6-12 lat 2 €.

De Os / źródło: www.dezaanseschans.nl

De Os, "Wół", przeznaczony do wytwarzania oleju. Zwiedzanie niemożliwe.

Het Klaverblad / źródło: www.dezaanseschans.nl

Het Klaverblad, "Listek koniczyny" - wiatrak tartarczny. Można zwiedzać tylko wtedy, gdy jego drzwi są otwarte.

De Zoeker / źródło: www.dezaanseschans.nl

De Zoeker, "Poszukiwacz", przeznaczony do wytwarzania oleju. Zwiedzanie w sezonie: od poniedziałku do piątku i w niedzielę od 9:30 do 16:30. Poza sezonem tylko po wcześniejszej rezerwacji. Wstęp: dorośli 3,50 € / dzieci 6-12 lat 2 €. 

De Bonte Hen / źródło: www.dezaanseschans.nl

De Bonte Hen, "Kolorowa Kura", przeznaczony do wytwarzania oleju. Zwiedzanie: w soboty w godzinach od 9:30 do 16:30. Wstęp: dorośli 3,50 € / dzieci 6-12 lat 2 €.

Wiatraki zostały przeniesione w to miejsce z pobliskich terenów. Oprócz zabytkowych, odrestaurowanych i udostępnionych do zwiedzania młynów, skansen oferuje również charakterystyczne, staroholenderskie domki, w których znajdują się muzea. Na prawdę jest co oglądać. Jeden z domów stanowi wierną replikę sklepu kolonialnego Alberta Heijna, który jest zaopatrzony i umeblowany w stylu XIX wieku. 

źródło: www.dezaanseschans.nl

W muzeum chodaka można zobaczyć jak produkuje się tradycyjne klompen, które również są bardzo charakterystyczne dla Holandii. Sabot to drewniane obuwie biednych mieszkańców tutejszych terenów. Urocze "buciki" szczycą się wyjątkową wytrzymałością, czym zyskały sobie uznanie wśród wszystkich warstw społecznych.

źródło: www.dezaanseschans.nl

W muzeum sera De Catherinahoeve można prześledzić procesy jego produkcji, degustować najróżniejsze jego smaki, a na końcu wyciągnąć portfel i kupić tradycyjny holenderski ser.

źródło: www.dezaanseschans.nl

 • Muzeum Zaans
Otwarte w godzinach 10:00-17:00 (od poniedziałku do niedzieli)
- dorośli - 9€
- dzieci (4-7 lat) - 5 €
 • Muzeum holenderskiego zegara
Otwarte w godzinach: 
kwiecień-październik od poniedziałku do niedzieli 11:00-17:00
listopad-marzec w niedziele 11:00-17:00
- dorośli - 10 €
- młodzież (do 17 lat) - 7 €
- dzieci (do 12 lat) - 5 €
 • Muzeum Alberta Heijna
Otwarte w godzinach:
od wtorku do niedzieli 10:30-13:00 i 13:30-16:00
zimą w soboty i niedziele od 12:00-16:00
- wstęp wolny
 • Muzeum-piekarnia
Otwarte w godzinach:
od wtorku do niedzieli 10:00-17:00
- dorośli - 1 €
- dzieci - 0,50 €

Jeśli zamierzamy zostawić trochę euro w skansenie, warto zainteresować się kartą Zaanse Schans Cart, która kosztuje 10 €. Oferuje ona darmowe zwiedzanie wybranych muzeów oraz rabaty w sklepach i restauracjach. Po pobycie w skansenie kartę można odsprzedać. Zaanse Schans Cart można nabyć w punkcie informacyjnym muzeum Zaans. 

Miejsce niezwykłe, pełne historii i kultury Holandii. Cudowna architektura, wspaniałe eksponaty i ciekawe prezentacje. Bardzo ciekawa lekcja o Kraju Niderlandów, jego zwyczajach, smakach i tradycjach. Szczerze polecam!

- Mateusz


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz